Saraybosna Turu

SARAYBOSNA TUR PROGRAMI

 1.GÜN İSTANBUL-SARAYBOSNA
İstanbul Havalimanı dış hatlar terminalinde buluşma. Bilet, bagaj, pasaport ve gümrük işlemlerinin yapılmasının ardından Sarayevo’ya hareket. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrası özel aracımızla panoramik Saray Bosna şehir turu. Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortadoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu, savaş sırasında toplu mezarlığa çevrilen Koşevo Stadyumu, Sırplar tarafından tahrip edilen Ulusal Kütüphane, dört yıl boyunca süren Müslüman-Sırp savaşında üç yanı kuşatılan Saray Bosna’nın dış dünyayla yegane bağlantısı olan 1800 metrelik Tunel, Aliya İzetbegoviç’in içinde yattığı şehitliği, Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapı, su içtiği çeşme ve adına hediye olarak yapılan Fatih Camii, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin (Hünkar) Köprüsü, Osmanlı Kalesi Beyaz Tabya, Osmanlı döneminden beri eğitim vermekte olan Kurşunlu Medresesi, Avrupa’nın en güzel çarşılarından biri olan Baş Çarşı görülecek yerler arasındadır. Gezi sonrası otelimize yerleşme. Geceleme otelimizde.

2.GÜN SARAYBOSNA-MOSTAR-POCİTEL-BLAGAJ

Sabah kahvaltımızın ardından tam günlük öğle yemekli Mostar, Poçitel ve Blagaj turuna başlıyoruz, Mostar’da yürüyerek yapacağımız turumuzda önce Mostar Köprüsünü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı,ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Koska Mehmet Paşa Camii’ni görüyoruz. Eski şehir merkezi ve çarşıyı da gezdikten sonra öğlen yemeği yerel bir restaurantta. Sonrasında İkinci Dünya Savaşı’nın en kanlı muharebelerinden birinin yaşandığı Neretva Köprü’sünü ziyaret ediyoruz. Sonrasında, Blagaj Bölgesini 1446 yılında hakimiyetine alan Osmanlı ordularının arasında bulunan tarafından yapılan ve Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni geziyoruz. Turumuzda en son olarak Osmanlı Köyü olarak bilinen ve günümüzde dahi tarihi dokusunu koruyabilmiş Poçitel’de Osmanlı evlerini ve Kalesini panoromik olarak gördükten sonra otelimize dönüş ve geceleme otelimizde.

3.GÜN SARAYBOSNA-TRAVNİK-VRELO BOSNA- JAJCE

Sabah kahvaltımızın ardından tam günlük öğle yemekli Travnik-Vrelo Bosna-Jajce turuna başlıyoruz. Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’yı ziyaret ediyoruz. Sonra Travnik şehrine hareket ediyoruz. Tarihi dokusunu hala korumuş olan Travnik sokaklarnda gezintimizi tamamlıyoruz. Ardından 300 yıllık  İbrahim Paşa Medresesi gezintisi ile birlikte Fatih Sultan Mehmet ‘in su içtiği (Göksu) Plava Voda’yı ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi Travnik’te yerel bir restaurantta aldıktan sonra Jajce’ye geçiyoruz. Jajce ismini etrafında bulunan ve yumurtaya (jajca) benzaeyen irili ufaklı tepelerden almıştır. İlk olarak Vrbas Nehri’nin  Pliva Gölüyle birleştiği yerde bulunan şelaleyi görüyoruz. Sonrasında şehir içinde inşa edilmiş olan birçok kilise ve caminin yanısıra Mitras Tapınağı, Ayı Kulesive saat kulesi görülecek yerler arasındadır.Turumuzun bitimiyle  otelimize varış ve geceleme otelimizde.

4. GÜN SARAYBOSNA – İSTANBUL

Sabah odaları boşaltma, check-out işlemleri sonrası rehberimiz eşliğinde Saraybosna sehir turu Tur bitiminde havaalanına transfer. Ve İstanbul’a hareket, İstanbul Havalimanı’na varış ve gezimizin sonu. Bir başka gezimizde buluşmak üzere…

  


 

Fiyata dâhil olan hizmetlerimiz: 
THY ile Saraybosna gidiş/dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti 
♦ Havalimanı vergileri
♦ Seçilen katagorideki otelde 3 gece oda & kahvaltı konaklama
♦ Havalimanı – Otel – Havalimanı transferleri 
♦ Panaromik Saraybosna şehir turu
♦ Seyahat garanti sigortası 
♦ MASTER DMC rehberlik hizmeti
Fiyata dâhil olmayan hizmetlerimiz: 
♦ Otel ekstraları 
♦ Yurt dışı çıkış harcı
♦ Ekonomi sınıfı uçak bileti Uçaklarda 20 kg aşan bagaj ücreti
♦ Seyahat ve Sağlık Güvencesi (15 Euro) 
 
Notlar 
♦ Fiyatlar; Havayollarının 01.01.2014 tarihindeki K sınıf fiyatlarına göre hazırlanmış olup, üst sınıftan yer yerlerin konfirme edilmesi durumunda artışlar aynı oranda fiyatlarımıza yansıtılır. 
♦ Fiyatlarımız; en az 20 kişinin katılımı halinde geçerlidir. 
♦ Havayollarının uçuş saatlerinde oluşabilecek değişikliklerden, rötarlardan ve gecikmelerden firmamız sorumlu değildir.
♦ Programın içeriği bozulmadan, programda belirtilen şehir sıralaması ve çevre gezileri, belirtilen günler dışında başka günlerde yapılabilir. 
♦ Gezi hareketinden 3 gün önce gezinin buluşma yeri ve buluşma ve kalkış saatini lütfen ofislerimizden kontrol ediniz. 
♦ Otellerde check – in saati 14.00 ve check – out saati 11 – 12.00 arasıdır.
♦ Programlarımız için tur başlangıç tarihi itibariyle minimum 6 ay geçerliliği olan pasaport gerekmektedir. 
♦ MASTER DMC TRAVEL, havayolu ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçak saatleri değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.
♦ Bosna Hersek gezisi için vize gerekmemektedir.